ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر

خسارت موش به مزرعه زعفران و روشهای مبارزه با آن: - فروش نهال زرشک | فروش پیاز زعفران | فروش نهال عناب پاجوش | گل و گیاه بیدل | ۰۹۱۵۶۰۳۴۳۴۵
X
تبلیغات
زولا

خسارت موش به مزرعه زعفران و روشهای مبارزه با آن:

یکشنبه 13 تیر 1395
14:40
گل و گیاه بیدل
آفات مزارع زعفران :  
موش ها مهم ترین جوندگان خسارت زا در مزارع زعفران هستند که در ادامه به موش کور، موش کوهستانی ، موش خانگی و موش صحرایی اشاره می شود.
موش کور :
جثه این حیوان نسبتا کوچک تا متوسط و طول بدن آن 14 - 11 سانتی متر و دم آن خیلی کوتاه می باشد. چشم ها خیلی کوچک بوده و اغلب زیر موها پنهان است. رنگ بدن تیره و قسمت فوقانی سر خاکستری تیره یا خرمایی رنگ است. 
زمان فعالیت آن در طول کل سال است. 
نحوه خسارت :
این حیوان در مزارع زعفران معمولا از بُنه های زعفران تغذیه می کند.
خسارت مهم موش کور بیشتر لانه کنی و حفر سوراخ های زیاد می باشد که در نتیجه باعث خرابی زمین می شود.
کنتر
در صورت مشاهده این جانور در مزارع زعفران، باید به سرعت اقدام به مبارزه با آن نمود، چرا که این حیوان به سرعت زاد و ولد کرده و می تواند در مدت کوتاهی مزرعه زعفران را از بین ببرد.
مناسب ترین روش کنترل موش کور، استعمال سموم گازی بویژه قرص فوستوکسن می باشد. در این روش ابتدا همه ی سوراخ های قابل مشاهده در مزرعه را بطور کامل مسدود کرده و بعد از چند روز که موش ها مجددا بعضی از سوراخ ها را باز کردند ، مشخص می شود که لانه های فعال کدام سوراخ ها هستند. سپس در مدخل ورودی هر سوراخ فعال ، 2-1 عدد قرص قرار داده و سپس سوراخ ها را می بندند که در نتیجه تصعید قرص ها ، موش ها در مدت کم از بین می روند.
قرار دادن طعمه مسموم فسفردوزنگ در مسیر رفت و آمد موش نیز باعث از بین رفتن آن می شود. آب انداختن درلانه های جانور و انتظار بیرون آمدن و کشتن موش ، از دیگر راه های کنترل آن است. دود دادن از طریق اگزوز موتور نیز که یک روش کلی و سنتی است، درکنترل انواع موش ها می تواند موثر باشد. همچنین وارد کردن گاز کپسول خوراک پزی به درون لانه موش ، از دیگر راه های کنترل آن است.
 موش کوهستانی :
بیشتر در نواحی کوهستانی و یا در دامنه های کوه زندگی می کند.
طول بدن آن 12 تا 15 سانتیمتر است. رنگ پوست بدن در پشت ، خرمایی مایل به خاکستری قدری با رنگ اخرایی است. موهای انتهایی دم در سطح فوقانی، سیاه تیره رنگ است.
نحوه خسارت :
موش کوهستانی نیز مانند موش کور از پیاز زعفران استفاده کرده و خسارات زیادی به مزارع وارد می کند.
روش کنترل : 
راه های کنترل آن مشابه موش کور است. 
موش خانگی : 
جوندگان کوچکی هستند که بعضا درخانه‌ها زندگی می‌کنند و باعث خسارت به محصولات کشاورزی و خوراکی‌ها می‌شوند. رنگ بدن آنها قهوه ای روشن و خاکستری است. دم این حیوان به اندازه بدن آن است. 
این حیوان بیشتر در شب فعالیت کرده و عمر متوسط آن 12 - 9 ماه می باشد.
نحوه خسارت :
فعالیت این حیوان خیلی خفیف ومحدود بوده و به صورت خوردن علف ها و برگ زعفران نمود پیدا می کند.
 کنترل :
استفاده از طعمه مسموم فسفر دوزنگ با علف یا گندم ، به کار بردن کلرات و تله گذاری!
موش صحرایی: 
این جانور نسبتا درشت و طول بدن آن 16 و دم آن 19 سانتی متر است. رنگ آن تیره و سیاه رنگ و دم بدون مو و تقریبا دراز است.
 میزان زاد و ولد آن زیاد و تا 5 نسل در سال دارد و در هر نسل نیز 5 تا 10 بچه می زاید. طول عمر این جانور 3 تا 4 سال است.
 نحوه خسارت :
این موش در صورتی که به مزارع زعفران حمله کند، بیشترین تغذیه را از برگ های زعفران می کند. 
کنترل :
استفاده ازتله و قرار دادن طعمه مسموم در مسیر رفت و آمد موش ، از راه های مبارزه با آن است. طعمه مسموم می تواند از مخلوط خمیر با سم استرکنین و خرده شیشه باشد. همچنین می توان از مخلوط دانه گندم ، روغن پارافین و سم فسفر دوزنگ استفاده کرد. برای درست کردن این سم، ابتدا گندم را با روغن مخلوط و چرب کرده و سپس به تدریج گرد فسفر دوزنگ را روی آن ریخته و به تدریج با هم مخلوط می کنند.
☎️ تماس با ما ۰۹۱۵۶۰۳۴۳۴۵

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فروش نهال زرشک | فروش پیاز زعفران | فروش نهال عناب پاجوش | گل و گیاه بیدل | ۰۹۱۵۶۰۳۴۳۴۵ است. ||
فروش ویژه پیاز زعفران از پایتخت طلای سرخ (قاینات) آغاز شد

تصویر ثابت

Free backlink